Viskas apie deimantus |
← |
Deimantas yra kiečiausias natūralus mineralas. Jo cheminė sudėtis yra kristalinė anglies modifikacija, kuri, veikiama aukšto slėgio anglies, virsta nuostabiuoju deimantu. Deimantai yra ne tik patys kiečiausi, brangiausi ir rečiausi Žemėje randami brangakmeniai, bet jų energetika yra milžiniška, tyra ir švari. Kraupios istorijos ir kraujo klanai, žudynės, godumas, beprotybė žymi daugelio garsių pasaulio deimantų kelią. Senoliai sakydavo, kad deimantą gali įsigyti tik tyros sielos, dvasingas ir išmintingas žmogus.
Briliantu deimantas tampa tik jį nušlifavus ir tik tuomet, jei akmuo turi ne mažiau kaip 57 briaunas. Kitų formų akmenys yra vadinami deimantais. Deimantai gali būti skirtingų formų, bet populiariausi ir dažniausiai pasitaikantys yra šių formų deimantai:
apvalios formos (angl. round);
kvadrato arba princesės formos (angl. princess);
ovalo formos (angl. oval);
stačiakampio formos (angl. emerald);
kvadrato ar stačiakampio formos su nukirstais kampais (angl. radiant);
ovalo su nusmailėjančiais galais arba markizės formos (angl. marquise);
aštuonkampio formos (angl. asscher).
Yra keturi deimanto vertinimo kriterijai, kurie lemia deimanto vertę. Šis standartas yra naudojamas viso pasaulio deimantų pramonėje. „4C“ klasifikacija yra tokia:
1. Briaunavimas (angl. Cut)
2. Švarumas (angl. Clarity)
3. Spalva (angl. Color)
4. Karatai (angl. Carat)
Brangiausi yra bespalviai arba vos pastebimo žydrumo akmenys, vadinami baltaisiais deimantais. Deimantų būna ir geltono, rudo, žalsvo, oranžinio, raudono, mėlyno arba blyškiai rožinio atspalvio. Rečiausi yra raudonos, mėlynos, rožinės spalvos deimantai.
Brilianto svoris matuojamas karatais (angl. carat, santrumpa ct.) Vienas karatas lygus 0,2 gramo. Tačiau svoris karatais neatspindi deimanto tikrosios vertės. Dviejų deimantų, turinčių vienodą svorį, kaina gali labai skirtis dėl kokybės. Mažesnis deimantas gali būti daug gražesnis už didesnį dėl briaunavimo, spalvos ar švarumo.
Deimanto švarumas – dar vienas kriterijus vertinant bendrą deimanto vertę. Deja, beveik visi gamtoje randami deimantai turi intarpų, natūralių įskilimų, kitaip vadinamų inkliuzais. Paprastai šie smulkūs intarpai yra nematomi plika akimi. Specialiais metodais deimantas yra vertinamas ir jam suteikiamas švarumo kokybę atitinkantis ženklas. Akmuo vadinamas visiškai skaidriu, jeigu jis neturi jokių intarpų ar „debesėlių“, nesimato jokių trūkumų, išorinių pažeidimų ar įbrėžimų.
Deimanto briaunavimas (išpjovimas, šlifavimas) yra viena svarbiausių charakteristikų, apibūdinančių deimantų grožį. Pasaulio deimantų gamintojai esant galimybei rekomenduoja pasirinkti maksimaliai aukštą briaunavimo laipsnį. Priežastis paprasta: jokia kita iš „4C“ savybių neturi didesnės įtakos deimanto užburiančiai išvaizdai. Deimantų šlifavimu siekiama maksimaliai išgauti jų natūralų švytėjimą. Netinkamai briaunuotas deimantas praranda dalį sklindančios šviesos, todėl jis gali nespindėti. Deimanto šviesos pralaidumas vaizdiškai atrodo taip:
Idealus briaunavimas (angl. ideal cut).
Toks deimantų briaunavimas sudaro apie 3% visų parduodamų deimantų. Taip briaunuoti deimantai idealiai atspindi visą šviesą, kuri patenka į deimantą.
Labai geras briaunavimas (angl. very good cut).
Tokie deimantai sudaro apie 15% visų parduodamų deimantų. Labai gero briaunavimo deimantai atspindi beveik tiek pat šviesos, kiek idealaus pjūvio, ir yra pigesni už idealaus pjūvio deimantus.
Geras briaunavimas (angl. good cut).
Toks deimantų briaunavimas sudaro apie 25% visų parduodamų deimantų. Gero briaunavimo deimantaiatspindi mažiau šviesos nei į juos patenka ir yra daug pigesni už labai gero briaunavimo deimantus.
Vidutinis briaunavimas (angl. fair cut).
Toks deimantų briaunavimas sudaro apie 35% visų parduodamų deimantų. Vidutinio briaunavimo deimantaslaikomas kokybišku deimantu, bet atspindi kur kas mažiau šviesos.
Blogas briaunavimas (angl. poor cut).
Likusią dalį sudaro deimantai, kurių briaunavimas yra blogas. Tokio briaunavimo deimantaiblogai atspindi šviesą ir nešvyti. Geros reputacijos gamintojai, saugodami savo vardą, vengia prekiauti tokiais deimantais.
↑ | ← |